Wróć na początek...

 

szukaj w serwisie:

 

     

Historia

      Papiernictwo w okolicach Głuchołaz ma bogate tradycje sięgające XVII wieku, kiedy to cały Śląsk należał do Czech będących pod władaniem Habsburgów austriackich.

Papiernia

1 maja 1902 roku pierwszą fabrykę papieru w Głuchołazach założyli Adolf Glogner i Konrad Methner, łącząc swoje własne ścieralnie w spółkę. Produkcję w fabryce uruchomiono w I kwartale 1903 roku.

Po I wojnie światowej głuchołaska papiernia należała do największych producentów papieru gazetowego na Śląsku. W 1927 roku przekształcona została w spółkę komandytową. Lata po 1929 roku to okres stagnacji fabryki, aż do drugiej połowy lat 30-tych. Zaczęto wytwarzać papiery drukowe, jak również wykorzystywano ścier w głuchołaskich sanatoriach w zabiegach leczniczych.

Lata 1939-1945 to okres bardzo trudny dla firmy. Spadło zapotrzebowanie na dobre, drogie papiery drukowe. Fabryka była zadłużona. W związku z licznymi poborami do wojska brakowało wykwalifikowanej kadry. Po przekazaniu 12 czerwca 1945 roku fabryki przez władze radzieckie w ręce władz polskich, obowiązkowa okazała się jej nacjonalizacja i poddanie centralnemu zarządowi.

Od lutego 1946 roku nadzór nad fabryką sprawowały władze wojskowe i centralny zarząd przemysłu papierniczego. W marcu 1948 roku minister przemysłu i handlu powołał Głuchołaskie Zakłady Papiernicze, które zarządzały również zakładami w Bodzanowie, Rudawie i Oławie.

W lipcu 1991 roku z przedsiębiorstwa Głuchołaskie Zakłady Papiernicze – przedsiębiorstwo państwowe wydzielono, jako samodzielne jednostki zakłady w Rudawie i Oławie, a 01.01.1998 roku zakład głuchołaski przekształcił się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowcami GZP Sp. z o.o. są pracownicy zlikwidowanego wcześniej przedsiębiorstwa.

Copyright 2004-2010 celary.net