Jak powstał papier toaletowy?
Papier toaletowy to produkt, który obecnie gości w każdej łazience, gdzie służy głównie do celów higienicznych. Choć jest niepozorny, trudno wyobrazić sobie bez niego załatwianie codziennych potrzeb fizjologicznych. Dostępny w wielu odmianach, kolorach i zapachach, zapewnia komfort. Jak powstał papier toaletowy i jak przebiegała jego historia?
Pierwszy papier toaletowy o walorach leczniczych
Chociaż pierwszego papieru do celów higienicznych używali już Chińczycy w VI wieku, jego popularna historia rozpoczyna się w 1857 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego twórcą był amerykański przedsiębiorca Joseph Gayetty. Papieru nie wykonano z czystej celulozy, jak się to robi obecnie, ale z wytrzymałych włókien banana manilskiego. Arkusze zostały nasączone aloesem, dzięki czemu zyskały miano wyrobu o walorach leczniczych. Elegancki produkt był umieszczony w pudełkach i opatrzony nazwiskiem twórcy. Jako zachętę do zakupu wskazywano jego wyjątkową czystość oraz zapobieganie hemoroidom.
Pierwszy papier na rolkach
Niestety popularność wyrobu była bardzo ograniczona, bowiem Amerykanie do celów higienicznych używali bezpłatnych katalogów drukowanych wówczas na gazetowym papierze. Znacznie większy sukces osiągnął papier na rolce, który w 1890 roku wymyślili bracia Clarence i E. Irvin Scott. Przez kilkadziesiąt lat XX wieku udoskonalano produkcję. Wyeliminowano drzazgi z masy papierniczej, a produktom dodano miękkości i grubości. W połowie lat 50-tych pojawił się papier kolorowy, 20 lat później – papier z nadrukami. Obecnie na rynku można znaleźć wiele odmian tego produktu – kolorowych, wielowarstwowych, tłoczonych i aromatyzowanych.
Produkcja papieru w Polsce
Produkcja papieru toaletowego w rolkach odbywała się tutaj już w okresie międzywojennym, jednak wzrost zainteresowania przypadł na lata 70. XX w. Niestety, do końca lat 80. papier był w naszym kraju towarem deficytowym – jego produkcja była mocno ograniczona z powodu niewydolności gospodarki. Obecnie produkcja papieru w Polsce jest w pełni rozwiniętą dziedziną przemysłu. Rocznie wytwarzamy ponad 400 tys. ton papieru. Dzięki tak prężnej produkcji, na jednego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 130 rolek papieru toaletowego.
Jak wytwarza się papier toaletowy? Produkcja papieru krok po kroku
Produkcja papieru toaletowego jest złożonym, wieloetapowym procesem. Podstawowym surowcem, który wykorzystuje się do jego wytwarzania jest celuloza w formie sprasowanych arkuszy. Kolejne etapy produkcji papieru to:
- rozwłóknienie celulozy i wymieszanie z wodą do postaci pulpy,
- usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych,
- mielenie w młynie,
- suszenie pulpy i formowanie papieru,
- nawijanie papieru na dużą rolę,
- łączenie papieru w warstwownicy,
- wykańczanie – tłoczenie wzorów, nanoszenie nadruku, zapachu, cięcie na małe rolki.
Różnorodność papieru pozwala na dopasowanie nie tylko do własnych potrzeb, ale też do wystroju łazienki. Dla dużych odbiorców producenci wytwarzają papier toaletowy z logo lub wyróżniający się określonymi cechami. Bez względu na to, czy jest on elegancki czy zwyczajny, z pewnością pozostaje wynalazkiem ponadczasowym i niezastąpionym.